Tesettür Baş Modelleri

Tesettür Baş Modelleri
5 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 2.625 kez okundu.

Tesettür giyim son yıllarda oldukça gelişme göstermektedir. Bu çeşitlilik ile birlikte tesettür giyim sektörü de gelişmekte ve kendini yenilemektedir.

Tesettür giyimde çok farklı tesettür baş modelleri bulunmaktadır. Bu sektörün gelişmesiyle tesettür baş modelleri de farklılıklar göstermiştir. Gündelik tesettür baş modelleriyle birlikte abiye baş modelleri de yeni sektörler açmıştır. Öyle ki türbanlı bayanların bu taleplerini karşılamak adına kuaförlerde saç tasarım merkezlerinde özellikle tesettür baş modeli tasarlamak adına eğitimli elemanlar çalıştırılmaya başlamıştır.

Tesettürlü bayanlar nişan, kına, düğün, kutlamalarda kıyafetlerine uygun farklı modeller yaptırmaktadır. Birçok tesettürlü bayanda kıyafetine uygun eşarbını alıp kendisi tesettür baş modelli yapmaktadır.

Tesettür baş modeli olarak sıralayacağımız modeller aşağıdaki gibidir.

  • Tesettür baş modeli olarak türban arkada büzülüp verilen model genelde günlük kullanımda talep görmektedir.
  • Eğer nişan, kına gibi özel günlerde yakası dik olan bir kıyafet ya da yakası işlemeli bir kıyafet tercih ediliyorsa yaka modeli kapanmayacak şekilde türbana şekil verilir.
  • Abiye kıyafet giyeceğinde kadınlar tercihini desenli çok gösterişli bir eşarptan yana kullanmamalıdır. Abiye zaten gösterişli olacağından eşarp sade bir modelde tercih edilmelidir.
  • Eşarp yerine saten, pamuk ya da tül şallarda tesettür kullanan kadınların favorisi haline gelmiş durumdadır.
  • Başörtü kullanan kadınlar eğer sade bir makyaj yapıyorsa desenli bir eşarp tercih edebilirler.
  • Günlük kullanımda ağır ve gösterişli bir makyaj tercih ediyorlarsa daha sade bir şal ya da türbanla sade bir tesettür baş modeli tercih etmelidirler.

Ülkemizde ve dünyada tesettürlü bayanların şal kullanmayı da çok tercih ettiklerini söylemiştik. Şal kullanımıyla birlikte başı saracak şekilde, arkadan büzülerek yapılan tesettür baş modelleri ve salaş bir şekilde önden arkaya doğru atılan daha modern bir görüntü sağlayan İran usulü şal bağlama da yaygınlaşmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kapalı Abiyeler Yeni Sezon 2016 - 2017 başlıklı makalemizde 2016, 2017 ve kapalı abiye elbise modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git